TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E13-98PN-LC
DJT16E13-98PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E13-98PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
DJT16E13-98PN-LC.pdf
Availability of DJT16E13-98PN-LC
QUANTITY
DJT16E13-98PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E13-98PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E13-98PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E13-98PN-LC
Related LinksDJT16E13, DJT16E13-98PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E13-98PN-LC Details Description
Related parts for DJT16E13-98PN-LC
PTC RESETTABLE 12MA 500V RAD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 65MA 0603 datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 10 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf