TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-35JA-LC
DJT16E15-35JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-35JA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT
Datasheet Download
DJT16E15-35JA-LC.pdf
Availability of DJT16E15-35JA-LC
QUANTITY
DJT16E15-35JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-35JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-35JA-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-35JA-LC
Related LinksDJT16E15, DJT16E15-35JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-35JA-LC Details Description
Related parts for DJT16E15-35JA-LC
CAP ALUM 39UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 3POS U-M-N-L BLU datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 120VAC TERM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSHRINK 4.8MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
SKH2 31 PLUG IN CONNECTOR datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 105MA 8.4 OHM datasheet.pdf
PMI CAP RED STOVEPIPE TRANSP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf