TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-35PN
DJT16E15-35PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-35PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E15-35PN.pdf
Availability of DJT16E15-35PN
QUANTITY
DJT16E15-35PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-35PN
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-35PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-35PN
Related LinksDJT16E, DJT16E15-35PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-35PN Details Description
Related parts for DJT16E15-35PN
WRENCH ADJUSTABLE 1-1/8" 8.00" datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf