TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-5SB
DJT16E15-5SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-5SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E15-5SB.pdf
Availability of DJT16E15-5SB
QUANTITY
DJT16E15-5SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-5SB
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-5SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-5SB
Related LinksDJT16E, DJT16E15-5SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-5SB Details Description
Related parts for DJT16E15-5SB
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf