TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-97AA
DJT16E15-97AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-97AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DJT16E15-97AA.pdf
Availability of DJT16E15-97AA
QUANTITY
DJT16E15-97AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-97AA
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-97AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-97AA
Related LinksDJT16E, DJT16E15-97AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-97AA Details Description
Related parts for DJT16E15-97AA
CONN RECEPT 80POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
IC CONV PENTIUM P55C TO263-3 datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LED PANEL MT datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CPC50S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf