TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-97PA-LC
DJT16E15-97PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-97PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DJT16E15-97PA-LC.pdf
Availability of DJT16E15-97PA-LC
QUANTITY
DJT16E15-97PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-97PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-97PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-97PA-LC
Related LinksDJT16E15, DJT16E15-97PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-97PA-LC Details Description
Related parts for DJT16E15-97PA-LC
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 12POS .156 WW GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 256X64 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT DIP datasheet.pdf