TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26AB
DJT16E17-26AB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
DJT16E17-26AB.pdf
Availability of DJT16E17-26AB
QUANTITY
DJT16E17-26AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26AB
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26AB
Related LinksDJT16E, DJT16E17-26AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26AB Details Description
Related parts for DJT16E17-26AB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20VQFN datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
GROOVER FOR 2300/4000 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf