TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26PC
DJT16E17-26PC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E17-26PC.pdf
Availability of DJT16E17-26PC
QUANTITY
DJT16E17-26PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26PC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26PC
Related LinksDJT16E, DJT16E17-26PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26PC Details Description
Related parts for DJT16E17-26PC
MOSFET N-CH 55V 17A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC LIGHTING MGMT UNIT 25WLCSP datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
ERGOCRIMP DIE SET MQS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf