TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-35SA
DJT16E17-35SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E17-35SA.pdf
Availability of DJT16E17-35SA
QUANTITY
DJT16E17-35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-35SA
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-35SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-35SA
Related LinksDJT16E, DJT16E17-35SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-35SA Details Description
Related parts for DJT16E17-35SA
Crystal 32.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 20W 16ESOP datasheet.pdf
CABLE ASSSY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC QFN datasheet.pdf