TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-8AN
DJT16E17-8AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-8AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN
Datasheet Download
DJT16E17-8AN.pdf
Availability of DJT16E17-8AN
QUANTITY
DJT16E17-8AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-8AN
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-8AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-8AN
Related LinksDJT16E, DJT16E17-8AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-8AN Details Description
Related parts for DJT16E17-8AN
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD datasheet.pdf
HDC-KIT-HE 32.140 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 39 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V SOT23-5 datasheet.pdf
RES MO 1W 56K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 427K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf