TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E19-11HN
DJT16E19-11HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E19-11HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E19-11HN.pdf
Availability of DJT16E19-11HN
QUANTITY
DJT16E19-11HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E19-11HN
Internal Part NumberEIS-DJT16E19-11HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C