TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11JB-LC
DJT16E21-11JB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11JB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16E21-11JB-LC.pdf
Availability of DJT16E21-11JB-LC
QUANTITY
DJT16E21-11JB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11JB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11JB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11JB-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-11JB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11JB-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-11JB-LC
IDC CABLE - MKC30K/MC34M/MPK30K datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE MONITOR 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 420MA 1.13 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
1200UF 35V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf