TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11JN-LC
DJT16E21-11JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16E21-11JN-LC.pdf
Availability of DJT16E21-11JN-LC
QUANTITY
DJT16E21-11JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11JN-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-11JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11JN-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-11JN-LC
DIODE ZENER ARRAY 36V SOT23-3 datasheet.pdf
XFRMR 1CT:2CT/1CT:2CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf