TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11PC-LC
DJT16E21-11PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16E21-11PC-LC.pdf
Availability of DJT16E21-11PC-LC
QUANTITY
DJT16E21-11PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11PC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11PC-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-11PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11PC-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-11PC-LC
CONN DB37 CRIMP MALE NICKEL datasheet.pdf
QUICKIE II HEADER datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHK 6.35MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MICRO PTCH CRD RED datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 770MA 169 MOHM datasheet.pdf
820UF 50V 18X18X21 MM 125C 5000H datasheet.pdf