Vishay/Dale WSL2816R0700FEH
WSL2816R0700FEH picture photo
Mfg. Part Number
WSL2816R0700FEH
Brief Description
RES SMD 0.07 OHM 1% 2W 2816
Datasheet Download
WSL2816R0700FEH.pdf
Availability of WSL2816R0700FEH
QUANTITY
WSL2816R0700FEH Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2816R0700FEH
Internal Part NumberEIS-WSL2816R0700FEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.07
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2816
Supplier Device Package2816
Size / Dimension0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2816R0700FEH
Related LinksWSL2816, WSL2816R0700FEH Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2816R0700FEH Details Description
Related parts for WSL2816R0700FEH
ADAPTOR TERM BLOCK 8-RJ11/45 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 100MA DUAL SOT143B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-WIRE 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf