TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11PN
DJT16E21-11PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E21-11PN.pdf
Availability of DJT16E21-11PN
QUANTITY
DJT16E21-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11PN
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11PN
Related LinksDJT16E, DJT16E21-11PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11PN Details Description
Related parts for DJT16E21-11PN
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
H48-6C SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 14MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
PC BOARD ADAPTOR FOR HAN Q 5/0 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.6A 270 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf