TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-16HN
DJT16E21-16HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-16HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E21-16HN.pdf
Availability of DJT16E21-16HN
QUANTITY
DJT16E21-16HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-16HN
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-16HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-16HN
Related LinksDJT16E, DJT16E21-16HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-16HN Details Description
Related parts for DJT16E21-16HN
SWITCH PUSH DPST 4A 250V datasheet.pdf
IC RF CASCADE AMP SOT-343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
SENSOR 300PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 32K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 300MM datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf