Stackpole Electronics Inc. RC14KT4K70
RC14KT4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT4K70
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT4K70.pdf
Availability of RC14KT4K70
QUANTITY
RC14KT4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT4K70
Internal Part NumberEIS-RC14KT4K70
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT4K70
Related LinksRC14K, RC14KT4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT4K70 Details Description
Related parts for RC14KT4K70
CONN HEADR SH 10POS SIDE 1MM TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 24A D2PAK datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 28PLCC datasheet.pdf
IC CLK GEN DIRECT RAMBUS 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf