TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-35SB
DJT16E21-35SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E21-35SB.pdf
Availability of DJT16E21-35SB
QUANTITY
DJT16E21-35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-35SB
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-35SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-35SB
Related LinksDJT16E, DJT16E21-35SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-35SB Details Description
Related parts for DJT16E21-35SB
POT 15K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049R/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf