TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-41AA
DJT16E21-41AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-41AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT16E21-41AA.pdf
Availability of DJT16E21-41AA
QUANTITY
DJT16E21-41AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-41AA
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-41AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-41AA
Related LinksDJT16E, DJT16E21-41AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-41AA Details Description
Related parts for DJT16E21-41AA
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSMITTER FM REMOTE 315MHZ 4SW datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM DC3W-NO datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IND PMI SUB MINI BASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 5MHZ UTMLF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf