TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-21JA-LC
DJT16E23-21JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-21JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-21JA-LC.pdf
Availability of DJT16E23-21JA-LC
QUANTITY
DJT16E23-21JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-21JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-21JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-21JA-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-21JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-21JA-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-21JA-LC
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 220V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TIMER INTERVAL 1H 115VAC PANEL datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 1200A DO200 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
26500 3C 3#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE .125" datasheet.pdf