TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-21SD-LC
DJT16E23-21SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-21SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-21SD-LC.pdf
Availability of DJT16E23-21SD-LC
QUANTITY
DJT16E23-21SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-21SD-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-21SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-21SD-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-21SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-21SD-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-21SD-LC
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
FILTER SAW 82.2MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
CORD THIN MICROGRABBER 10" RED datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC TXRX METER BUS 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
IC REG LNB SGL SUPPLY 20QFN datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TFBGA datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM datasheet.pdf
TXRX CWDM LF 1CH 1471NM LC CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf