TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-53BD
DJT16E23-53BD picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-53BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-53BD.pdf
Availability of DJT16E23-53BD
QUANTITY
DJT16E23-53BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-53BD
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-53BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-53BD
Related LinksDJT16E, DJT16E23-53BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-53BD Details Description
Related parts for DJT16E23-53BD
TRANS PNP 20V 5A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 169UBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 4 ROW 280 POS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf