TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-53HN-LC
DJT16E23-53HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-53HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Datasheet Download
DJT16E23-53HN-LC.pdf
Availability of DJT16E23-53HN-LC
QUANTITY
DJT16E23-53HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-53HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-53HN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-53HN-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-53HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-53HN-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-53HN-LC
CABLE MCX-RA/MCX-RA 24" RG-316DS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 480VAC datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf