TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55AN
DJT16E23-55AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55AN
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DJT16E23-55AN.pdf
Availability of DJT16E23-55AN
QUANTITY
DJT16E23-55AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55AN
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55AN
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55AN
Related LinksDJT16E, DJT16E23-55AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55AN Details Description
Related parts for DJT16E23-55AN
IC EEPROM 16KBIT 200NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 1.2A 10TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf