Vishay/Dale RN60D5101FB14
RN60D5101FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5101FB14
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5101FB14.pdf
Availability of RN60D5101FB14
QUANTITY
RN60D5101FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5101FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5101FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5101FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5101FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5101FB14 Details Description
Related parts for RN60D5101FB14
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 35MA SOT89-3 datasheet.pdf
SENS 200PSI 22MM 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN ASSY LC-DUP/SC-DUP RED 3M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 80MM datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO-214A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf