TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55JA
DJT16E23-55JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E23-55JA.pdf
Availability of DJT16E23-55JA
QUANTITY
DJT16E23-55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55JA
Related LinksDJT16E, DJT16E23-55JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55JA Details Description
Related parts for DJT16E23-55JA
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2.7V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 600V 72A SP6-P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf