TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-24HN-LC
DJT16E25-24HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-24HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
DJT16E25-24HN-LC.pdf
Availability of DJT16E25-24HN-LC
QUANTITY
DJT16E25-24HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-24HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-24HN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-24HN-LC
Related LinksDJT16E25, DJT16E25-24HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-24HN-LC Details Description
Related parts for DJT16E25-24HN-LC
IC SW REG CNTRLR SYNC ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 25mA Backlight 14-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 24mA Backlight, Camera Flash 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
LABEL DESIGNATION STRIP RED 110 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 4.6A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 13W 1A M135 datasheet.pdf