TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-35HB
DJT16E25-35HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E25-35HB.pdf
Availability of DJT16E25-35HB
QUANTITY
DJT16E25-35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-35HB
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-35HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-35HB
Related LinksDJT16E, DJT16E25-35HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-35HB Details Description
Related parts for DJT16E25-35HB
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20MLPQ datasheet.pdf
IC PROM REPROGR 512KB 20-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 3.3V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf