Vicor Corporation VI-21Y-EY-F3
VI-21Y-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-EY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VI-21Y-EY-F3.pdf
Availability of VI-21Y-EY-F3
QUANTITY
VI-21Y-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-EY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-EY-F3
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-21Y-EY-F3
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE 2000A 550V 3FKE/90 AR UR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC datasheet.pdf