Susumu RG1608N-3090-D-T5
RG1608N-3090-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3090-D-T5
Brief Description
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3090-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-3090-D-T5
QUANTITY
RG1608N-3090-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3090-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3090-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3090-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3090-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3090-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-3090-D-T5
IDC CABLE - MKC50A/MC50M/MKC50A datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
EDGECARD EXT PCI64 184PS .050 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN LC 0.40" CA datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36-PQFN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 550MA 170 MOHM datasheet.pdf