TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-61JA-LC
DJT16E25-61JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-61JA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
DJT16E25-61JA-LC.pdf
Availability of DJT16E25-61JA-LC
QUANTITY
DJT16E25-61JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-61JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-61JA-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-61JA-LC
Related LinksDJT16E25, DJT16E25-61JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-61JA-LC Details Description
Related parts for DJT16E25-61JA-LC
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 3V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.54A 17.6 MOHM datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 80-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf