TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-61SB
DJT16E25-61SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-61SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E25-61SB.pdf
Availability of DJT16E25-61SB
QUANTITY
DJT16E25-61SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-61SB
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-61SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-61SB
Related LinksDJT16E, DJT16E25-61SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-61SB Details Description
Related parts for DJT16E25-61SB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 750MA 1.18 OHM datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST BLUE TRANSP datasheet.pdf
LASER SELF-LAM LABEL 1.00 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf