TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E9-98PN
DJT16E9-98PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E9-98PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E9-98PN.pdf
Availability of DJT16E9-98PN
QUANTITY
DJT16E9-98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E9-98PN
Internal Part NumberEIS-DJT16E9-98PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E9-98PN
Related LinksDJT16E, DJT16E9-98PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E9-98PN Details Description
Related parts for DJT16E9-98PN
CBL RIBN 44COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS64A/ AE64G / ASS64A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V TSOP-5 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH YELLOW datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A POWERDI5 datasheet.pdf