Vishay/Dale RNC60H1004FSRE6
RNC60H1004FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1004FSRE6
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1004FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1004FSRE6
QUANTITY
RNC60H1004FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1004FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1004FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1004FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1004FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1004FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1004FSRE6
RES SMD 39K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NC RIGHT 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 10MA datasheet.pdf