TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F11-35SA-LC
DJT16F11-35SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F11-35SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT
Datasheet Download
DJT16F11-35SA-LC.pdf
Availability of DJT16F11-35SA-LC
QUANTITY
DJT16F11-35SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F11-35SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F11-35SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F11-35SA-LC
Related LinksDJT16F11, DJT16F11-35SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F11-35SA-LC Details Description
Related parts for DJT16F11-35SA-LC
Connector Header 36 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 480VAC datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF GND REF 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf