TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-18JB
DJT16F15-18JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-18JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F15-18JB.pdf
Availability of DJT16F15-18JB
QUANTITY
DJT16F15-18JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-18JB
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-18JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-18JB
Related LinksDJT16F, DJT16F15-18JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-18JB Details Description
Related parts for DJT16F15-18JB
HEATSHRINK BLK 2IN X 100FT datasheet.pdf
HEAT SINK FOR TO-5 PKG datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
THERMAL BONDING FILM 12"X180YD datasheet.pdf