Vishay/Dale RNC55H3093DSBSL
RNC55H3093DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3093DSBSL
Brief Description
RES 309K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3093DSBSL.pdf
Availability of RNC55H3093DSBSL
QUANTITY
RNC55H3093DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3093DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3093DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3093DSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3093DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3093DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3093DSBSL
CAP 10F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
SW LONG STRT LEVER SPDT 22A 250V datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 3.0, Super Speed 18 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.6A DO220AA datasheet.pdf
15POS F WATER RES SC FRT MTG datasheet.pdf