TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-35JA
DJT16F15-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F15-35JA.pdf
Availability of DJT16F15-35JA
QUANTITY
DJT16F15-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-35JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-35JA
Related LinksDJT16F, DJT16F15-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-35JA Details Description
Related parts for DJT16F15-35JA
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
IGBT 300V 223W TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 62POS datasheet.pdf