TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F17-26PN
DJT16F17-26PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F17-26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F17-26PN.pdf
Availability of DJT16F17-26PN
QUANTITY
DJT16F17-26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F17-26PN
Internal Part NumberEIS-DJT16F17-26PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F17-26PN
Related LinksDJT16F, DJT16F17-26PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F17-26PN Details Description
Related parts for DJT16F17-26PN
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL 6XL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
IC DDR FANOUT BUFFER 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 40PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf