TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F17-8PC
DJT16F17-8PC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F17-8PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F17-8PC.pdf
Availability of DJT16F17-8PC
QUANTITY
DJT16F17-8PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F17-8PC
Internal Part NumberEIS-DJT16F17-8PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F17-8PC
Related LinksDJT16F, DJT16F17-8PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F17-8PC Details Description
Related parts for DJT16F17-8PC
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T46 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
SCREW,HEX HEAD,ECMSC datasheet.pdf
LED COB CXB1304 6500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM SHLD 30POS DL SMD datasheet.pdf