Vishay/Dale M55342H12B3E00RWS
M55342H12B3E00RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B3E00RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B3E00RWS.pdf
Availability of M55342H12B3E00RWS
QUANTITY
M55342H12B3E00RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B3E00RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B3E00RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B3E00RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B3E00RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B3E00RWS Details Description
Related parts for M55342H12B3E00RWS
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 2500A 600V datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf