TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F19-11HN-LC
DJT16F19-11HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F19-11HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16F19-11HN-LC.pdf
Availability of DJT16F19-11HN-LC
QUANTITY
DJT16F19-11HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F19-11HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F19-11HN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F19-11HN-LC
Related LinksDJT16F19, DJT16F19-11HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F19-11HN-LC Details Description
Related parts for DJT16F19-11HN-LC
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL GRN,X DIFF datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
SPECIAL SCS2525N SERIES EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A ITO-220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO215AB datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf