TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F19-11PC-LC
DJT16F19-11PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F19-11PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16F19-11PC-LC.pdf
Availability of DJT16F19-11PC-LC
QUANTITY
DJT16F19-11PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F19-11PC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F19-11PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F19-11PC-LC
Related LinksDJT16F19, DJT16F19-11PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F19-11PC-LC Details Description
Related parts for DJT16F19-11PC-LC
CHASS BOT PLATE ALUM 17 X 17 NAT datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf