TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F19-32SC
DJT16F19-32SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F19-32SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F19-32SC.pdf
Availability of DJT16F19-32SC
QUANTITY
DJT16F19-32SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F19-32SC
Internal Part NumberEIS-DJT16F19-32SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C