TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F19-32SN
DJT16F19-32SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F19-32SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F19-32SN.pdf
Availability of DJT16F19-32SN
QUANTITY
DJT16F19-32SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F19-32SN
Internal Part NumberEIS-DJT16F19-32SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F19-32SN
Related LinksDJT16F, DJT16F19-32SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F19-32SN Details Description
Related parts for DJT16F19-32SN
IC POT DIG SGLE 50K 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TACTILE 1/4 RING ULTRA BLUE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN EDGE .050 120POS DR TH datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf