TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-16HB
DJT16F21-16HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-16HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F21-16HB.pdf
Availability of DJT16F21-16HB
QUANTITY
DJT16F21-16HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-16HB
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-16HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-16HB
Related LinksDJT16F, DJT16F21-16HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-16HB Details Description
Related parts for DJT16F21-16HB
RFID GATE ANTENNA SMALL 134.2KHZ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2POS DL TIN PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET 30-26AWG CRIMP 30AU datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
FERRITE SUPP 334 OHM 4.0A PCB datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf