TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-35PB-LC
DJT16F21-35PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-35PB-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-35PB-LC.pdf
Availability of DJT16F21-35PB-LC
QUANTITY
DJT16F21-35PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-35PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-35PB-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-35PB-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-35PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-35PB-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-35PB-LC
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, eSATA Combo 11 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 42A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf