TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-41SN-LC
DJT16F21-41SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-41SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
DJT16F21-41SN-LC.pdf
Availability of DJT16F21-41SN-LC
QUANTITY
DJT16F21-41SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-41SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-41SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-41SN-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-41SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-41SN-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-41SN-LC
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 12SEC 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR CS44L11 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
14MM JUMPER SKT W/HNDL RED datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf