TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F23-53AC
DJT16F23-53AC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F23-53AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Datasheet Download
DJT16F23-53AC.pdf
Availability of DJT16F23-53AC
QUANTITY
DJT16F23-53AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F23-53AC
Internal Part NumberEIS-DJT16F23-53AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F23-53AC
Related LinksDJT16F, DJT16F23-53AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F23-53AC Details Description
Related parts for DJT16F23-53AC
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 25MSPS 64QFN datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS PIN datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
DGTL ISO 4A GEN PURP SOIC datasheet.pdf
47000UF 63V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf
Low Capacitance, Low Charge Injection, [15 V/+12 V iCMOS SPST in SOT-23 IC datasheet.pdf